Личният бележник на Христо Ботев
http://www.nationallibrary.bg/botev/
Отворете линка и на страниците може да се видят имената на кандидат-революционери, с които Ботев е водил кореспонденция. Срещат се и любими крилати фрази и поговорки, станали вдъхновение за много от произведенията му.
Документът показва един непознат Ботев с неговите тревоги и битови проблеми, свързани с финансирането на революционната и издателската дейност.
Оригиналното тефтерче е дигитализирано и пуснато за разглеждане на официалния сайт на библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”
Корабът "Радецки"
Австрийският параход „Радецки“ е построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България.
През 1966 г. е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. От 1982 г. е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в гр. Козлодуй и от 16 април 2004 г. е филиал на Националния исторически музей в София.
Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и на неговата чета. С годините се е превърнал в национална светиня. В него съществува експозиция, в която могат да се видят ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от воеводата Христо Ботев от борда на парахода и др. Музеят „Параход „Радецки“ е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България.